Loading...
hobby

Bieganie – jaki dystans na początek?

Bieganie - jaki dystans na początek?

Bieganie coraz chętniej wybierane

Wydawać by się mogło, że bieganie jest bardzo prostą dyscypliną sportową i tak naprawdę może się na nie zdecydować każdy z nas. Nic bardziej mylnego. Choć bieganie stanowi bardzo popularne hobby wielu osób, powinniśmy poważnie podejść do tego sportu.
Dowiedz się czym dokładnie jest bieganie, co możemy rozumieć pod tą nazwą oraz w jaki sposób się do tego odpowiednio przygotować?

W jaki sposób przygotować się do biegania?

Choć dla wielu osób bieganie nie stanowi zbyt zaawansowanego sportu, może przyczynić się do powstania bardzo poważnych kontuzji. Z tego powodu decydując się na uprawianie tego sportu, powinniśmy odpowiednio się do niego przygotować.
Warto przed rozpoczęciem treningów rozgrzać nasze mięśnie. Kilka sesji rozciągania dodatkowo wzmocni ścięgna i pozwoli uniknąć urazów.

Bieganie na krótkich czy też długich dystansach? – jaki dystans na początek?

W ostatnim czasie zdecydowanie królują maratony. Ich rosnąca popularność sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na bieganie na długich dystansach i stale poszerza zakres swoich możliwości.
Jest to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, jak również psychicznej.
Należy pamiętać, że maratony to bardzo wymagająca forma biegów. Jest to aktywność dla osób, które nie mają większych problemów ze zdrowiem, a nadmierna eksploatacja organizmu nie będzie dla nich większym problemem.
Inną kwestią jest długi czas „oczekiwania” na efekty. Zarówno maraton, jak i wszelkiego rodzaju biegi dystansowe nie będą dla nas dostępne po tygodniowym przygotowaniu.
Do startu będziemy musieli przygotowywać się przynajmniej kilka miesięcy.

Jeżeli nasza kondycja nie jest zbyt dobra, borykamy się z przewlekłymi chorobami lub wiemy, że brakuje nam wytrwałości i prawdopodobnie nasza motywacja nie wytrzyma do startu w maratonie powinniśmy wybrać krótkie dystanse.
Takie trasy są doskonałe w szczególności dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z bieganiem, nawet jeśli naszą ambicją są inne sporty. Bieganie krótkodystansowe doskonale uzupełnia inne treningi.
Nie powinniśmy zapominać o tym, że nawet na krótkich dystansach bardzo istotna jest odpowiednia technika podczas biegania. Pomimo tego, że biegamy na niewielkie odległości, już od początku powinniśmy nauczyć się poprawnej techniki biegania. Nie warto obciążać swoich stawów złym sposobem poruszania się, ponieważ nieprawidłowa technika nawet podczas najkrótszego biegu może doprowadzić do powstania bardzo poważnych kontuzji.

Oprócz odpowiedniej techniki biegania, powinniśmy także bardzo dużą uwagę zwrócić na dobór odpowiedniej odzieży, jak również akcesoriów do biegania.

Odpowiednia odzież do biegania

Decydując się na systematycznie bieganie, powinniśmy przede wszystkim zainwestować w wysokiej jakości odzież. Wiele osób sądzi, iż w tym przypadku odzież nie gra większej roli, ale są w dużym błędzie.
Podczas treningu w szczególności bardzo intensywnego, nasze ciało bardzo intensywnie się poci. Być może w upalne lato nie jest to bardzo niekomfortowe, w szczególności gdy biegamy na zewnątrz, jednak gdy temperatura jest niska, szybko możemy wylądować na L4.

Rozwiązaniem jest odzież termoaktywna. Zapewnia odpowiednią regulacją termiczną i szybkie odprowadzanie wilgoci.
Wbrew pozorom odzież sportowa nie jest wcale taka droga. Obecnie na rynku możemy znaleźć modele, które kosztują już od kilkudziesięciu złotych.
Zwłaszcza przy długich dystancjach powinniśmy pamiętać o odpowiedniej odzieży. Jeśli pominiemy ten element, będziemy narażeni na liczne otarcia. Każdy doświadczony biegacz potwierdzi że nie jest to nic przyjemnego.

Ubiór należy dopasować do warunków panujących na zewnątrz. Warto wybrać produkt wykonany z nieprzemakalnego materiału. Czasem jesienią lub też wiosną takie okrycie bardzo się przyda, gdy niespodziewanie podczas trasy złapie nas deszcz.
Kurtka tak samo jak inne elementy naszej odzieży muszą oddychać. Powinna być wyposażona nie tylko w specjalną wkładkę wodoodporną, ale również oddychającą membranę.

Spodenki do biegania

W tym przypadku panuje pewna dowolność, ponieważ jedni biegacze preferują bardziej obcisłe stroje, inni wolą nieco luźniejszy strój.
Z pewnością na zawodach sportowych możemy spotkać wiele osób, które ubrane są w przylegającą odzież. Ma ona kilka niepodważalnych zalet.
Po pierwsze lepiej chroni przed wiatrem. Po drugie nie (dotyczy bardziej sprintów) nie powoduje efektu ‚żagla’, nie ma dodatkowych oporów wiatru.

Na rynku jest dużo różnego typu produktów, podczas ich wyboru powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby były one oddychające. Jeżeli na początek nie chcemy inwestować w drogą odzież termoaktywną, warto kupić zwykłe spodnie dresowe, najlepiej z bawełny, ponieważ w przeciwnym razie nasze treningi nie będą komfortowe i każdy będziemy kończyli zalani potem.

Odpowiednie buty do biegania

Wybór odpowiedniego obuwia to materiał na osobny artykuł. Istnieje wiele rodzajów butów do biegania.
Możemy wyszczególnić buty do biegania po drogach utwardzonych lub biegów terenowych.
W wyborze buta powinniśmy uwzględnić ilość pokonywanych kilometrów oraz rodzaj naszej stopy.
Dla własnego bezpieczeństwa, lepiej poprzeć swoją decyzję zdaniem specjalisty, którego znajdziecie w każdym sklepie sportowym.

Podsumowanie

Warto pamiętać, iż choć bieganie wydaje się być takie banalne, często wcale tak nie jest. Jeżeli nigdy dotąd dużo się nie ruszaliśmy, jesteśmy otyli lub po prostu nie mamy kondycji, nie powinniśmy zacząć nagle się forsować i biegać bardzo intensywnie, a zwłaszcza na długie dystanse. Taka trasa może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, ponieważ nasz organizm może nie dać sobie rady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *