Loading...
hobby

Blogowanie – piszę, bo lubię

blogowanie jako hobby

Blogowanie już od wielu lat jest modnym i popularnym zajęciem. Codziennie powstają tysiące nowych blogów, pisanych przez niemal każdego i w zasadzie o wszystkim. Mamy, zatem blogi modowe, lifestylowe, kulinarne, polityczne, sportowe, o nowinkach technologicznych, o rodzicielstwie itp. Jeśli więc lubisz taką współczesną formę wyrażania myśli to to hobby jest dla ciebie. A blog jest idealnym narzędziem dla hobbysty, ponieważ za jego pomocą w łatwy sposób można wyrażać swoje pasje. Od czego więc zacząć?

Co to jest blog?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest blog? Blog pochodzi od połączenia angielskich słów „web” i „log”, co znaczy „dziennik sieciowy”. Nie jest to jednak typowy dziennik, zapisywany na kartach papieru i chowany do szuflady. Ta nowa forma dziennika jest stworzona po to, aby na bieżąco dzielić się swoimi przemyśleniami z innymi ludźmi. W praktyce przyjmuje on postać strony internetowej, na której w usystematyzowany sposób zamieszczane są posty, czyli teksty. Treść tekstów nawiązuje do tematyki bloga, której jest on poświęcony. Każdy tekst może być opatrzony komentarzem czytelników, dlatego blog przyjmuje postać medium komunikacyjnego.

Podstawy blogowania – o czym musisz pamiętać?

1. Obierz kierunek – zdecyduj się, o czym będziesz pisać.

Bardzo ważne jest, by na samym początku zastanowić się, o czym będzie blog, o czym w ogóle chcesz pisać i czy naprawdę chcesz pisać. Prowadzenie bloga to niezwykle czasochłonne zajęcie, wymagające samozaparcia i wyrzeczeń. A zatem tematyka, po którą sięgniesz musi być Ci bliska i dobrze znana. Weź pod uwagę:

 • co lubisz,
 • na czym się znasz,
 • w czym jesteś dobry,
 • jakie są twoje ulubione zajęcia, pasje, hobby,
 • w jakiej dziedzinie jesteś autorytetem dla swoich bliskich, znajomych, przyjaciół?

Odpowiedni dobór tematyki jest bardzo ważny, pozwoli Ci to na regularnie pisanie blogów (pomysły się nie wyczerpią, a wypadałoby umieszczać, chociaż po 2 posty tygodniowo) i nie będziesz się męczyć przy pisaniu na tematy, o których nie masz pojęcia.

2. Określ profil odbiorcy

Zastanów się, kto będzie Twoim czytelnikiem (czym się będzie interesował, co będzie lubił, odpowiedzi na jakie pytania może szukać na Twoim blogu). Stwórz taki miejsce w sieci, do którego Twój czytelnik będzie chciał chętnie wracać.
Określenie konkretnego grona odbiorców (kobiety, mężczyźni, matki, studenci itp.) pomoże chociażby w dobraniu odpowiedniego stylu pisania czy szablonu bloga.

3. Sprawdź konkurencję

Przejrzyj blogi o tematyce, która Ciebie interesuje i zastanów się, co możesz nowego zaoferować czytelnikom. Możesz na przykład podejść do tematu bardziej profesjonalnie, wyróżnić się stylem pisania, wnieść coś nowego, świeżego, ująć dane zagadnienie pod innym kątem.
Inspiracja jest jak najbardziej wskazana, ale absolutnie nie wolno kopiować bądź powielać czyichś pomysłów. Jest to nieetyczne, a poza tym niezgodne z prawem.

4. Inwestycja w domenę i hosting

Jeśli już masz nazwę swojego bloga (najlepiej żeby była prosta, chwytliwa, łatwa do zapamiętania, a przy tym oryginalna – wbrew pozorom bardzo trudne zadanie) to warto zastanowić się nad odpowiednią domeną. Można oczywiście prowadzić bloga na darmowych serwerach, ale nie warto decydować się na te opcję, ponieważ bardzo ogranicza możliwości rozwoju bloga. Nawet jeśli blogowanie ma być tylko Twoim hobby to warto zainwestować w domenę, hosting i certyfikaty SSL, które najczęściej są dołączane gratisowo do dobrego hostingu.

5. Kilka szczegółów, o których lepiej nie zapominać

 • Opracuj identyfikację wizualną – opracuj logo, wybierz fonty, kolory itp.
 • Załóż konta w mediach społecznościowych – Facebook, Google+, Instagram.
 • Przygotuje newsletter.
 • Przygotuj zakładki: O MNIE, KONTAKT, WSPÓŁPRACA.
 • Pomyśl o umieszczeniu swojego zdjęcia, chociażby w zakładce O MNIE (czytelnicy chcą wiedzieć, kto do nich pisze).
 • Uzupełniaj posty zdjęciami – jeśli nie własnymi to np. tymi z darmowych banków zdjęć.

Inspiruj się i pisz, pisz i pisz …

Formalności związane z zakładaniem bloga mogą przytłoczyć, ale jak już przejdziesz przez całą procedurę to później jest z górki i można skupić się na tym, co w blogowaniu najważniejsze, czyli dzieleniu się swoimi przemyśleniami z innymi. Jednak pamiętaj, że blog to nie tylko miejsce wyrażania Twoich opinii, ale również miejsce wymiany opinii innych, dlatego czekaj na odezwę ze strony czytelników i staraj się na bieżąco odpowiadać na ich komentarze. Niech Twój blog będzie idealnym miejscem dla ludzi o podobnych zainteresowaniach, którzy chcą się dzielić swoją pasją z Tobą.

Ważne jest również systematyczne umieszczanie wpisów na blogu. Jak dopadnie Cię wena to pisz po kilka wpisów, nie musisz jednak ich od razu publikować. Na blogu masz możliwość automatycznego ustawienia daty publikacji, dzięki czemu możesz systematycznie „wrzucać” posty, a to pozwoli Ci „przyzwyczaić” czytelnika do twojego rytmu, który stopniowo zacznie oczekiwać na kolejne teksty i regularnie zaglądać na Twoją stronę.

Pamiętaj, że blogowanie to przede wszystkim pisanie, dlatego dużo pisz i czerp z tego jak największą przyjemność.