Loading...
hobby

Co to jest ASG? – Airsoft dla początkujących

Co to jest ASG? - Airsoft dla początkujących

Co to jest ASG?

Definicja:

ASG (Air Soft Gun) – to sport będący alternatywą dla paintballa. Uczestnicy rozgrywek wykorzystują repliki wzorowane na popularnych modelach prawdziwej broni palnej, strzelające kulkami z tworzywa sztucznego zazwyczaj o kalibrze 6mm. W zależności od rodzaju rozgrywki zespół staje przed różnymi zadaniami, może być to wyeliminowanie wszystkich przeciwników przez trafienie, zdobycie budynku lub flagi, transport konwoju lub inna misja symulująca działania militarne.

Komentarz:

Odpowiadając na pytanie „Co to jest ASG? ” pierwsze co przychodzi mi do głowy to świetna rozrywka dla ludzi lubiących mocne wrażenia, dużo współpracy zespołowej, rywalizacji, kurzu i błota.
To genialny sposób na rozładowanie stresu, poprawę kondycji, ale również na poznanie nowych ludzi i niejednokrotnie zawiązanie nowych przyjaźni. ASG to nie tylko hobby, czy sport. ASG to społeczność pozytywnie zakręconych ludzi, których łączy ta sama pasja. Bycie członkiem tego mini społeczeństwa nie kończy się prysznicem po poligonie Teamy organizują własne imprezy, ćwiczenia, mają swoje grupy w social mediach, fora i często strony internetowe. Jeśli jeszcze się wahasz poniżej zamieszczam jedną z relacji wideo z tego typu rozgrywek.

Zasady gry, czyli na czym polega ASG

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to nic skomplikowanego i z jednej strony tak jest, wystarczy naładować replikę i ruszyć w krzaki :D.

Jeśli jednak chcemy żyć w zgodzie z pozostałymi zawodnikami powinniśmy przestrzegać pewnych zasad.

Najważniejsze z nich zostaną opisane poniżej, jeśli zainteresuje Cię temat ASG to zapraszam do zapoznania się z dokumentem, który wikipedia określiła jako prawo ASG

 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Podczas rozgrywek airsoft’owych najbardziej narażonym narządem są oczy i to właśnie na ich ochronie należy skupić się w pierwszej kolejności. Myśląc o zakupie sprzętu do ASG należy zacząć od kupna gogli ochronnych lub wybrać alternatywę jaką jest maska na całą twarz. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Definitywnym plusem korzystania z pełnej maski jest ochrona zębów (sam byłem świadkiem złamania zęba przez trafienie plastikową kulką z małej odległości), plusem korzystania z gogli jest wygoda i mniejsze ograniczenie ruchów.

Bez względu na to co wybierzesz zaleca się sprawdzenie wytrzymałości szyby chroniącej oczy poprzez kilkukrotny strzał z bliskiej odległości.
Ok, oczy zabezpieczone teraz można pomyśleć o reszcie. Na pierwsze kilka poligonów możesz jechać po prostu w starym ubraniu którego nie będzie co szkoda umazać błotem i oczywiście goglach.

Kupno munduru to dodatkowe koszty, na które z pewnością zdecydujesz się jeśli stwierdzisz że jest to rozrywka dla ciebie.

Kiedy już zdecydujesz się na rozbudowanie swojego ekwipunku staniesz przed oceanem możliwości. W tym miejscu tylko napomnę, że można zaopatrzyć się w mundur, ochraniacze kolan, łokci, hełm, dodatkową kamizelkę, taktyczne buty i kilka innych ruchomości. Do tego tematy wrócimy w akapicie o akcesoriach ASG.

Zabezpieczenie terenu

Większość rozgrywek jest organizowana na specjalnie przeznaczonym do tego terenie. Zazwyczaj są to lasy, wyschnięte koryta rzeczne, łąki lub budynki.
W przypadku terenów prywatnych nie ma problemu z przypadkowymi ludźmi (bez świadomości zagrożeń), jednak jeśli organizujemy np. ćwiczenia na tak zwanym terenie niczyim (czego oczywiście nie polecam) należy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożeń dla cywili.

W temacie zabezpieczania terenu nie można zapomnieć o strefach wyłączonych z rozgrywki. Są to ustalone i oznaczone miejsca, w których obowiązuje zakaz używania replik. Zazwyczaj są to punkty zbiórki i odpoczynku pomiędzy rundami.

Kiedy giniesz? Kiedy wygrywasz?

Przejdźmy do konkretów. W ASG Ty strzelasz do innych, a inni do Ciebie. Jest jednak kilka rzeczy których możesz nie wiedzieć :

 • Liczy się każde trafienie, nie jest istotne czy pocisk trafił w głowę, czy w podeszwę. Punk to punkt.
 • Trafienie w członka własnego zespołu również się liczy.
 • Trafienie w broń nie odbiera życia zawodnika, ale wyklucza broń do końca aktualniej rozgrywki.
 • Zawodnik może zostać „uśmiercony” bez oddawania strzału. Jeśli zajdziesz kogoś z za pleców to nie ma sensu strzelać z odległości metra, wystarczy powiedzieć „nie żyjesz” lub „bang bang”. Po co sprawiać niepotrzebny ból.

Rodzaje rozgrywek ASG

Team death match

Rozgrywka zazwyczaj stosowana jako rozgrzewka. Aby wygrać należy wyeliminować całą drużynę. Po trafieniu schodzimy na punk ustalony jako Resp i czekamy ustalony czas, a następnie wracamy do rozgrywki.

Walka o flagę

Jest to niejako rozwinięcie trybu death match. Obowiązują zasady respown’u z określonym czasem „z martwych wstania :D”, ale zasady zwycięstwa są już inne. Jak sama nazwa wskazuje walka toczy się o flagę. W momencie startu flaga znajduje się na neutralnym terenie, mniej więcej w połowie drogi między bazami wszystkich zespołów (zazwyczaj dwóch, ale nie koniecznie). Zadanie jakie stoi przez zawodnikami to zdobycie flagi, przeniesienie jej do swojej bazy i utrzymanie w nie przez określony czas. Jeśli gracz zostanie postrzelony w czasie niesienia flagi, zostawia ją w miejscu postrzału.

Atak/obrona budynku lub obszaru

Głównym zadaniem drużyny broniącej jest utrzymanie się na danym obiekcie przez określony czas i odwrotnie, w przypadku zespołu atakującego chodzi o zdobycie obszaru (przez eliminację przeciwników, przejęcie przedmiotu lub dotarcie do określonego miejsca ).

W różnych przypadka ustala się różne zasady co do respown’u. Czasami zawodnicy mają tylko jedno życie, czasem jest ich kilka, a jeszcze w innych przypadkach wracają po określonym czasie w nieskończoność.

Rozgrywki ze scenariuszem

Jest to trochę wrzucenie wszystkiego do jednego worka, ale w przypadku scenariuszy każdy jest inny.
Można ratować zakładników, wysadzać przedmioty itp. Częste są również scenariusze oparte o historyczne wydarzenia. Tak naprawdę wszystko zależy od kreatywności organizatorów.

Sprzęt ASG, czyli replika i nie tylko

Jak wybrać replikę ASG

Podstawą wyposażenia jest replika broni długiej. Nie chcę się rozpisywać na temat konkretnych firm, w Internecie jest mnóstwo opinii. Chciałbym się skupić na podstawowych parametrach które trzeba mieć na uwadze przy wyborze sprzętu.

Wybór odpowiedniej repliki jest analogiczny do wyboru samochodu. Pomijam tutaj względy estetyczne, bo wiadomo gust każdy ma swój, ale tak jak przy samochodzie pierwszym parametrem jest silnik i jego moc.

W przypadku replik mamy do wyboru repliki zasilane:

 • silnikiem elektrycznym (najczęstsze rozwiązanie dla broni długich),
 • gazem (głównie bronie krótkie),
 • sprężyną (karabiny snajperskie).

Co do wyboru mocy, oczywiście w pierwszej kolejności każdy myśli, że im więcej tym lepiej. Z jednej strony tak, bo moc repliki ma bezpośrednie przełożeni na jej zasięg (należy pamiętać, że SA również inne czynniki), z drugiej strony jeśli zaczynamy dopiero przygodę z ASG i będzie to nasza jedyna broń musimy brać pod uwagę ograniczenia mocy w budynkach.

Myślę, że moc w okolicach 350 fps na początek będzie optymalnym rozwiązaniem. Pozwoli nam to na używanie repliki w zabudowaniach i da wystarczający zasięg do działania na otwartej przestrzeni.

Moc to jednak nie wszystko, do broni możemy dodać zestaw akcesoriów takich jak:

 • kolimatory,
 • lunety,
 • dodatkowe uchwyty,
 • dwójnogi,
 • celowniki laserowe,
 • latarki,
 • itp.

Ważne, żeby replika miała odpowiednie szyny montażowe umożliwiające rozbudowę broni. Montaż tego typu udogodnień ma bezpośrednie przełożenie na wygodę i skuteczność.

Będąc w temacie broni, musimy wspomnieć również o broni krótkiej i strzelbach, które są ważnym elementem wyposażenia. Posiadanie w ekwipunku broni krótkiej eliminuje problem ograniczenia mocy w budynkach, poza tym w ciasnych korytarzach malutki pistolet jest dużo praktyczniejszy niż wielki karabin.
Strzelby nie są tak często spotykane, ich niewątpliwą zaletą jest strzelanie kilkoma pociskami jednocześnie.

Mundur, buty, i inne….

Mamy już broń, najwyższy czas odpowiednio się ubrać. Kupno munduru to wydatek, który odpłaci się nam mniejszymi siniakami, dobrym kamuflażem, i dodatkowymi kieszeniami, które przydają się zawsze. Nie jest to element niezbędny, ale nie wiedzieć czemu wszyscy się na niego decydują :D.

Kolejną rzeczą, którą warto nabyć są buty taktyczne. Jeśli chcesz zaoszczędzić możesz kupić cywilne buty, ale konieczne usztywniające kostki. Biegając po lasach, dołach i innych dziurach nie trudno się przewrócić, wysokie buty ograniczają ryzyko uszkodzenia nóg.

W tym momencie jesteś już uzbrojony i zakamuflowany. Wszystko co najważniejsze już za nami. Cała reszta to już bajery, które tylko wymienię, bo w momencie, w którym będziesz wciągnięty w ASG na tyle, żeby je kupować będziesz wiedział o nich wszystko.

Tak wiec kończąc temat, w ekwipunku zagorzałych fanów ASG możemy znaleźć między innymi:

 • kamizelki taktyczne,
 • granatniki, granaty, miny,
 • tarcze,
 • dodatkowe magazynki,
 • ochraniacze na kolana i łokcie,
 • krótkofalówki,
 • dodatkowy osprzęt broni, o którym mówiliśmy.

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić cię do tego fantastycznego sportu i odpowiedziałem na pytanie „Co to jest ASG?”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *