Loading...
hobby

Dlaczego warto trenować muay thai (Boks tajski)?

Dlaczego warto trenować muay thai

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie „dlaczego warto trenować muay thai?” powiedzmy sobie czym dokładnie jest muay thai? Jakie panują w nim zasady i czy jest to bezpieczny sport?

Zasady muay thai

Muay thai (inaczej nazywane tajskim boksem) to sport walki wywodzący się z Tajlandii, bazujący na połączeniu walki w stójce i klinczu.
Zawodnicy mogą używać uderzeń pięściami, kopnięć oraz uleżeć kolanami i łokciami. Dzięki ostatnim dwóm pozycjom walki muay thai są często bardzo spektakularne i nierzadko kończą się widowiskowymi nokautami.

Top 10 nokaut’ów muay thai

Zawodnicy podczas walki mogą korzystać z uderzeń prostych, sierpowych, podbródkowych i technik obrotowych. Do tego zestawu mogą dodać wszelkiego rodzaju ciosy łokciami, kolanami oraz kopnięcia (również z wyskoku).
Zakazane są wszelkiego rodzaju ataki na krocze, gardło, gryzienie, szarpanie za włosy oraz wsadzanie palców w oczy. Niedozwolone są ataki w monecie, kiedy przeciwnik leży lub wstaje z maty. W muay thai walka nie jest prowadzona w parterze.

Czy muay thai jest dobrym początkiem w sportach walki?

Zdecydowanie TAK! W przypadku tajskiego boksu mamy możliwości wykorzystania całego arsenału jakim obnażyła nas natura. Nie jesteśmy ograniczeni (jak np. w boksie) tylko do pięści. Dzięki temu ewentualna zmiana dyscypliny będzie łatwa. Muay thai doskonale wpływa na kondycję, która przyda się w każdym innym sporcie walki.
Dodatkowym plusem jest łatwość opanowania podstaw. Wystarczy kilka treningów, aby poznać podstawy umożliwiające uczestnictwo w sparingach. Nie oznacza to, że tajski boks to łatwy sport i będziemy ekspertami w miesiąc, ale zauważymy efekty znacznie szybciej niż w przypadku karate, krav magi lub kung-fu, które wymagają poznania szeregu technik i ciosów do zastosowania w konkretnych sytuacjach.

Jak wygląda typowy trening muay thai?

Jak wygląda trening muay thai

Tajski boks jak wszystkie sporty kontaktowe, a zwłaszcza sporty walki jest „kontuzjogenny”, dlatego odpowiednia rozgrzewka jest wyjątkowo ważna i zajmuje znaczną część treningów. Po zakończeniu rozgrzewki (przynajmniej tak było w moim przypadku), zawodnicy przechodzą do ćwiczeń kondycyjnych, po których następuje właściwy trening techniczny.
Zazwyczaj każde ćwiczenie jest wykonywane z innym partnerem, tak aby nie przywyknąć np. do stałego wzrostu, czy szybkości zawodnika, z którym ćwiczymy. W tej części treningu najważniejsza jest dokładność i precyzja wyprowadzania lub blokowania ciosów.
Kolejnym etapem są walki sparingowe, pozwalające przećwiczyć poznane techniki w dynamiczniejszym tempie.
Trening kończy sesja intensywnego rozciągania. Pozwala to rozluźnić mięśnie na koniec treningu oraz zwiększyć ich zakres pracy. Przekłada się to na lepszy „zasięg” zawodnika i umożliwia mu wyższe kopnięcia.

Jaki sprzęt jest potrzebny w muay thai? Ile to kosztuje?

ile kosztuje muay thai

Sprzęt możemy podzielić zasadniczo na trzy grupy. Pierwszą i najważniejszą są rękawice. Bez nich raczej nie zostaniemy wpuszczeni na żadną salę treningową.
Drugą grupę stanowią wszelkiego rodzaju ochraniacze.
Ostatnim zbiorem są rzeczy pomagające nam w treningach. Mam tu na myśli worki treningowe, łapy, skakanki, taśmy itp. Nie będziemy się na nich skupiać ponieważ jest to raczej wyposażenie klubów, czy sal treningowych, niż zawodników (zwłaszcza początkujących).

Jakie rękawice wybrać?

W tajskim boksie obowiązują pełne rękawice bokserskie. Czasami można spotkać rękawice przeznaczone specjalnie dla zawodników muay thai. Główna różnica to większa osłona nadgarstka. Do normalnych treningów zaleca się 10 -12 uncjowe rękawice. Są one najbardziej uniwersalne i na początek będą dobrym rozwiązaniem.
Rękawice najlepiej kupować osobiście, nie za pośrednictwem Internetu. Możemy wtedy przymierzyć model, który nas interesuje i sprawdzić, czy rękawica jest odpowiedniego rozmiaru. Nie powinna ona być zbyt luźna. Optymalnie jest, kiedy delikatnie ściska dłoń z każdej strony.
Zaletą zakupów w stacjonarnym sklepie jest możliwość poproszenia o poradę sprzedawcy, który na 100% będzie bardziej doświadczony w doborze takiego sprzętu od nas.

Dozwolone i wymagane ochraniacze

Absolutną podstawą, w którą każdy niezależnie od zaawansowania musi zainwestować jest ochraniacz zębów. Po pierwsze zapewnia bezpieczeństwo i i kompletność naszym zębom, po drugie chroni wewnętrzną część policzków przed rozcięciem o zęby.
Często stosowane są ochraniacze piszczeli, kolan i łokci. Nie zawsze są one wymagane, ale mogą się okazać przydatne, zwłaszcza na początku naszej przygody z tym sportem, kiedy nasze kości nie są jeszcze przyzwyczajone do przyjmowania uderzeń.
Opcjonalne, ale nie mniej ważne jest chronienie naszego krocza. Myślę, że nie muszę tego dodatkowo uzasadniać :D.
Należy wspomnieć również o taśmach (bandażach) zabezpieczających nasze dłonie. Zabezpieczają one pięści przed urazami, są dodatkową stabilizacją i nie powinno się zakładać bez nich rękawic.

Podsumowując, dlaczego warto trenować muay thai?

Jest to sport rozwijający wszystkie mięśnie. Dobrze wpływa na kondycje fizyczną i psychiczną. Pozwala oderwać się od codziennego stresu i problemów. Uczy pokory i wytrwałości oraz jest dobrym wstępem do wielu innych sportów walki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *