Loading...
hobby

Narciarstwo biegowe coraz bardziej popularnym hobby

Narciarstwo biegowe dla początkujących

Narciarstwo biegowe dla początkujących

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na uprawianie różnego rodzaju sportu. Jest to bardzo popularne w szczególności wśród osób, które chcą zyskać atrakcyjną sylwetkę, a przede wszystkim doskonale czuć się w swoim ciele.
Obecnie za sprawą wybitnych polskich sportowców, bardzo popularne stały się także narty biegowe. Jest to hobby coraz większej liczby osób.
Zatem dlaczego warto się na nie zdecydować? Na czym dokładnie polega?

Czym jest narciarstwo biegowe?

Narciarstwo biegowe to bardzo popularna w ostatnim czasie dyscyplina sportowa, która polega na przemieszczaniu się na dość wąskich nartach po specjalnie przygotowanych trasach narciarskich, dodatkowo odpychając się specjalnymi kijami.

Style w narciarstwie biegowym

W narciarstwie biegowym wyróżnia się dwa popularne style. Można nauczyć się jeździć tak zwanym „klasykiem”, czyli stylem klasycznym.
Decydując się na to rozwiązanie należy wiedzieć, że spody takich nart posmarowane są specjalnymi smarami, których głównym zadaniem jest wytworzenie jak największego tarcia pomiędzy nartą, a podłożem. Smary stosuje się różne w zależności od temperatury na zewnątrz. Dzięki temu nawet jeżdżąc w torze pod stromą górę nasze narty się nie zsuwają, a my możemy bez przeszkód się poruszać. W tym stylu poruszamy jednocześnie nogą oraz ręką, które znajdują się po przeciwnych stronach naszego ciała.

Z kolei drugi popularny styl, czyli tak zwana „łyżwa”, nazywana również „jodełką”, polega na jeździe już poza wyznaczonymi torami. Na podbiegu możemy układać stopy w kącie około 40 stopni, na przemian tworząc charakterystyczną jodełkę (stąd nazwa stylu).
W tym przypadku nie musimy smarować specjalnie nart, a jedynie przed wyjazdem odpowiednio je parafinować.

Jaki sprzęt wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnorodnych modeli nart, przeznaczonych w dużej mierze do narciarstwa biegowego. Z tego powodu tak wiele osób często nie wie, jaki produkt warto zakupić. Najlepszym rozwiązaniem na początek jest kupno nart używanych.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób początkujących, ponieważ nie potrzebują oni zbyt zaawansowanego sprzętu, ponadto liczne rysy na nartach sprawią, iż ich poślizg będzie znacznie mniejszy, dzięki temu nasza prędkość nie będzie tak znaczna jak w przypadku nowych nart, co umożliwi nam oswojenie się z podstawami narciarstwa biegowego.
Marka w tym przypadku jest dowolna, ponieważ większość producentów posiada dobrej jakości narty biegowe dla początkujących osób (oczywiście nie mówimy tu o chińskich podróbkach :D).
Oprócz nart bardzo istotne są również kije, które warto dobrać do naszej wysokości, biorąc przy tym pod uwagę styl, jakim chcemy jeździć.

Rola odzieży ochronnej do narciarstwa

Decydując się na uprawianie narciarstwa biegowego powinniśmy w szczególności pamiętać o tym, iż podczas tego typu sportu wymagana jest odpowiednia odzież ochronna. Jest to bardzo istotne, ponieważ warunki panujące zimą są naprawdę zdradliwe. Podczas treningu w szczególności, gdy będziemy czuć się dobrze rozgrzani będzie nam się wydawało, że nie jest wcale tak zimno. Jednak na drugi dzień może się okazać, że po prostu zachorujemy.
Warto uniknąć takiej przykrej sytuacji i ubierać się na trening odpowiednio.

Zatem co warto założyć?

Przede wszystkim bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest jednolity strój. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na typowy komplet narciarza biegowego, który składa się z jednoczęściowego kostiumu.
Zazwyczaj jest on wykonany z oddychającego materiału, który jednocześnie przepuszcza powietrze podczas treningu i tym samym sprawia, że nie pocimy się tak bardzo, jak i doskonale izoluje ciało, zapobiegając wychłodzeniu.

Niewiele osób o tym pamięta, jednak pod takie ubranko warto założyć dodatkowo wysokiej jakości odzież termiczną. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności jakich jak; choroby układu moczowego, które niestety mogą na nas czyhać w przypadku takich sportów.
Ubrania termiczne wbrew pozorom nie są wcale drogie. Można je zakupić w sklepach sportowych w cenach już od kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Bardzo ważne jest okrycie wierzchnie, takie jak między innymi oddychająca kurtka.
Tego typu odzież koniecznie powinna być nieprzemakalna. W szczególności przydaje się to u osób, które dopiero rozpoczynają swoją jazdę na nartach biegowych. Pierwsze lekcje, podczas których dopiero uczymy się w jaki sposób w ogóle poruszać się na takich nartach lub wręcz na nich stać, bardzo często obfitują w liczne upadki.
Dzięki takiej odzieży ochronnej nasze pozostałe ubranie aż tak bardzo nie zmoknie, a my podczas całego treningu lub też początkowych lekcji będziemy czuli się w pełni komfortowo.

Dodatkowy sprzęt przydatny w narciarstwie biegowym

Warto pamiętać także o dodatkowym wyposażeniu, takim jak okulary ochronne.
Wielu początkującym osobom wydaje się, że jest to zbędny wydatek, jednak takie szkła naprawdę chronią nasze oczy nie tylko podczas upadku. Są one wręcz zbawienne w przypadku świeżego śniegu. Wówczas jego albedo (ilość odbijanego światła) jest bardzo wysokie i nasze oczy będą bardzo szybko się męczyć. Dlatego warto podjąć tą inwestycję.
Poza tym powinniśmy zakupić oddychające rękawice i czapkę.

Być jak Justyna Kowalczyk

Coraz więcej osób chce być jak najlepsza polska biegaczka, Justyna Kowalczyk. Z pewnością jest to osoba godna naśladowania, ponieważ cała jej kariera była pasmem samych sukcesów. Jednak decydując się na narciarstwo biegowe, niezależnie już od stylu jaki wybraliśmy, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nie forsować zbytnio swojego organizmu. Bardzo dużo osób o tym zapomina i będąc pierwszy raz na nartach biegowych w danym sezonie wykonuje zbyt intensywny trening, z powodu którego mogą przydarzyć się liczne kontuzje.

Zdecydowanie należy tego unikać, ponieważ choć narty biegowe nie wyglądają na sport niebezpieczny, podczas ćwiczeń angażujemy do pracy całe ciało. Dlatego bardzo łatwo możemy nabawić się kontuzji.
W szczególności jeżeli nie jesteśmy osobami doświadczonymi, a jazdy na nartach biegowych uczymy się rekreacyjnie w samotności.

Podtrzymywanie formy biegacza latem

narciarstwo biegowe latem

Nie można zapominać o tym, iż tak naprawdę narciarstwo biegowe w naszym kraju mamy możliwość trenować tylko przez trzy lub też cztery miesiące w roku. Niestety w innych porach nie mamy odpowiednich warunków do biegania. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby systematycznie ćwiczyć i przygotowywać się do następnego sezonu.
Wielu amatorów tego sportu robi bardzo poważny błąd, zapominając o odpowiednim przygotowaniu przed sezonem. Tym samym chociaż kiedyś posiadaliśmy odpowiednią sylwetkę oraz umiejętności, może okazać się, że nasze mięśnie nie zachowają swojej siły i kondycji na następna zimę.
W takiej sytuacji bardzo łatwo o kontuzję. Dlatego nie warto czekać, aż sezon narciarski nadejdzie. Tak jak Justyna Kowalczyk trenując narciarstwo biegowe, powinniśmy o każdej porze roku być tak samo aktywni i dbać o swoją kondycję. Tylko dzięki temu nasze hobby będzie naprawdę przyjemnością, a nie będzie stanowiło przyczyny naszych porażek, niepowodzeń lub też kontuzji.

Podsumowanie

Narciarstwo biegowe w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie właśnie tego typu sportu, ponieważ to dzięki niemu można zyskać doskonałą sylwetkę i kondycję.
Narciarstwo biegowe zdecydowanie nie jest hobby, podczas którego będziemy się nudzić, wbrew pozorom sprzęt nie jest taki drogi i służy przez wiele sezonów.
Polecam ten sport wszystkim fanom zimowego szaleństwa jak również osobą, które chcą podtrzymać formę do letnich sportów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *