Loading...
Kurs c++

LEKCJA 1 Środowisko programistyczne | poziom 0

Kurs C++

Czym jest środowisko programistyczne?

Z pisaniem programu jest trochę jak z książką. Na czymś trzeba ją napisać. I tu pojawia nam się właśnie środowisko, które w tej analogi jest odpowiednikiem np. Worda, lub maszyny do pisania, ale jest wyposażone w dodatkowe narzędzia takie jak:

Kompilator

 Jest to narzędzie, które umożliwia zamianę naszego programu na język zrozumiały dla komputera (tzw. język maszynowy). Możemy go określić mianem tłumacza.

Debugger

To narzędzie poprawiające nasze błędy. Oczywiście nie oznacza to, że wykona za nas całą pracę. Zadaniem debuggera jest jedynie wychwytywanie tzw. błędów składniowych, czyli swego rodzaju zakazanych operacji. Aby prościej było ci to zrozumieć podam przykład z życia wzięty.
Załóżmy, że jesteś na imprezie, trochę wypiłeś i wpadłeś na pomysł, że chciałbyś pojeździć samochodem (co oczywiście stanowczo odradzam). Jeśli będziesz jeździł tym samochodem po własnym zamkniętym terenie, nie narażając nikogo, możesz to zrobić, mimo że jest to nie zbyt mądre, ale jeśli w tym samym stanie wyjedziesz na publiczną drogę, policja może cię zatrzymać.
W tej historii debugger odgrywa rolę policjanta, czyli niejako pilnuje pewnych reguł, które w programie powinny być zachowane.
Poza tym dobre środowisko często jest wyposażone w mechanizmy ułatwiające pracę; podkreślanie błędów, kolorowanie składni (to wytłumaczymy sobie później), podgląd plików i inne tego typu rzeczy, którymi nie musisz się teraz przejmować.

Jakie środowisko programistyczne wybrać?

Każde środowisko ma swoje wady i zalety. My do potrzeb kursu skorzystamy z CodeBlocks, ponieważ jest (przynajmniej w mojej opinii) dość wygodne, przejrzyste i co najważniejsze darmowe.
Jeśli chcesz lub już używasz jakiegoś innego środowiska nie ma problemu, jest to tylko i wyłącznie twoja decyzja.
Dla porównania możesz sprawdzić w internecie jeszcze kilka środowisk, aby wyrobić sobie własną opinie. Np.:
Visual studio, borland builder, dev C++

Link do pobrania CodeBlocks

http://www.dobreprogramy.pl/CodeBlocks-Studio,Program,Windows,12197.html

Na tym kończymy lekcję 1, wytrzymaj jeszcze jedną, a potem zaczynamy zajęcia praktyczne 🙂

Przejdź do: LEKCJA 2: terminologia, typy danych, operatory i pierwszy program

Rate this post