Loading...
Kurs c++

LEKCJA 5 Tablice wielowymiarowe | poziom 2

Kurs C++

Jak działają tablice wielowymiarowe?

W poprzedniej lekcji mówiliśmy, że nasza tablica ma kilka miejsc do których możemy schować zmienną. Tak jest i w tym przypadku, z tą różnicą, że tablice wielowymiarowe zamiast zmiennej mogą mieścić inne tablice.
Poniższa grafika powinna lepiej to wytłumaczyć:

Tablice jedno i dwu wymiarowe C++

 

W przypadku zwykłej tablicy podajemy nazwę tablicy i miejsce z którego chcemy np. pobrać wartość, a w przypadku tablicy dwu wymiarowej musimy podać dwie współrzędne, aby określić, do czego dokładnie chcemy się dostać.

Wygląda to następująco:

int main()
{
  int tab[5][5];
  tab[1][2] = 4;

  return 0;
}

 

Co man to daje?

Teraz może jeszcze nie wydaje się to specjalnie użyteczne, ale kiedy poznamy pętle zobaczysz, że dzięki temu możemy lepiej wyszukiwać wartości, np. poruszając się tylko po wierszach, lub tylko po kolumnach
Oczywiście należy pamiętać, że tablice mogą być więcej niż dwu wymiarowe. Tablice 3D można sobie wyobrazić jak konstrukcję przypominającą kostkę Rubika. W tym przypadku do określenia elementu potrzebujemy już trzech wartości

int main()
{
  int tab[5][5][5];
  tab[1][2][4] = 4;
  return 0;
}

 

Dalsze wymiary są już trudniejsze do zobrazowania, choć działają dokładnie tak samo. Należy dodać jeden nawias kwadratowy. Tak czy inaczej myślę, że nie będziesz ich musiał zbyt często używać.

Tablice dwu wymiarowe są często wykorzystywane kiedy musimy określać współrzędne. Np. prosta gra w szachy.
Gdybyśmy chcieli opisać pozycje wszystkich pionków na szachownicy, każdy musiałby posiadać dwie zmienne. Wyszło by z tego całkiem sporo danych. Jeśli wykorzystamy tablicę 2d wystarczy, że w odpowiednim polu zapiszemy nazwę figury. Wszystkie dane zmieszczą się na jednej tablicy.

 

Przejdź do: LEKCJA 6 Instrukcje warunkowe/sterujące (if)

Rate this post