Loading...
hobby

Pisarstwo ma różne oblicza

Pisarstwo

Dla wielu osób jedną z życiowych pasji jest pisanie. Zabawa słowem to nie tylko doskonały pomysł na życie, ale przede wszystkim wspaniałe hobby, które doskonale nas rozwija.

W dzisiejszych czasach nie mamy z tym zbyt dużych problemów. Jeżeli chcemy pisać, świat stoi przed nami otworem, a najnowsze technologie zapewniają różnorodne możliwości, dzięki którym możemy w dowolny sposób opisywać otaczające nas piękno.

Zatem jeżeli pisanie ma być naszym hobby, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Największe zalety pisania

Pisanie w dzisiejszych czasach stało się bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się na ten krok, ponieważ dzięki niemu można rozwijać się w na prawdę wielu płaszczyznach.
Tworząc nieustannie nowe teksty, mamy możliwość poszerzenia zakresu swojego słownictwa oraz poprawę swojej kreatywności. Często pobudzamy do pracy naszą wyobraźnię, dzięki której możemy tworzyć jeszcze więcej w znacznie krótszym czasie.

Pisanie jest pojęciem dość szerokim. Można pisać wiele rzeczy. Zaczynając od wpisów na blogu w formie dziennika czy pamiętnika, poprzez profesjonalne recenzje produktów, czy poradniki w formie e-booków. Początkowa pasja może przerodzić się w poważne źródło dochodu.

Zatem w jaki sposób możemy się przygotować do takiego pisania?

W jaki sposób przygotować się do pisania?

Przede wszystkim aby dobrze pisać powinniśmy zacząć od czytania. Wiem, że brzmi to jak oczywista oczywistość, ale jest to najprostszy sposób na wzbogacenie naszego słownictwa.
W szczególności jeżeli naszym największym marzeniem jest pisanie wierszy lub opowiadań.
W zależności od tego co chcemy pisać, powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami tworzenia konkretnego typu tekstu.
Dla przykładu, jeśli planujemy pisać teksty na bloga, dobrym pomysłem będzie poznanie zasad pisania tekstów SEO. Dzięki temu nasz blog będzie miał szansę zdobyć dodatkowych czytelników z wyników wyszukiwań Google.

Wiele osób już wieku kilkunastu lat czuje, że pisanie to jest to, co chcieliby robić w swoim życiu. Tym samym staje się to czymś więcej niż tylko zwykłym hobby, ponieważ może to być całkiem dochodowy sposób na życie.

Pisanie tekstów może mieć naprawdę różne oblicza. Starszym osobom z pewnością będzie to się kojarzyło z pisaniem opowiadań, wierszy, felietonów, czy innych rodzajów literackich.
Bardzo często wiele osób słysząc o pisaniu tekstów, ma na myśli teksty typowo dziennikarskie.

Trzeba jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach świat diametralnie się zmienia. Zmiany następują bardzo szybko, z tego powodu wiele osób nie pisze już tylko form literackich i artykułów.
Dostępnych jest wiele nowych mediów, za pomocą których możemy bardzo szybko rozwinąć się jako pisarze na wielu różnorodnych płaszczyznach.

Coraz większa popularnością cieszy się pisanie w internecie. Zwiększa się ilość osób, która zakłada własne strony internetowe, blogi lub pisze teksty SEO dla innych firm, aby na tym dodatkowo zarobić.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie śniliśmy o tym, że nasze życie może tak się zmienić. Dziś wiele osób nie pisze tylko do szuflady, ale swoją poezję lub też opowiadania może udostępniać za pośrednictwem social media.
Pisanie często nie wymaga zbyt dużych umiejętności, ponieważ obecnie mamy bardzo wiele wzorców i choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo ważny był talent, obecnie możemy wykorzystać  wiele narzędzi, które chociażby sprawdzają naszą gramatykę i interpunkcję lub wyszukują odpowiednie synonimy.

Cechy dobrego pisarza

Aby być dobrym pisarzem i mieć pewność, że nasze teksty przeczyta dużo osób, a tekst nie okaże się porażką, powinniśmy rozbudzić w naszych czytelnikach wyobraźnię.
To właśnie z tego powodu wciąż wiele osób uwielbia czytać różnego rodzaju książki, wiersze i inne formy literackie. W dzisiejszych czasach mamy wszystko podane na tacy. Wiąże się to z coraz rzadszym używaniem naszej wyobraźni. Jest to ogromny błąd, który nie wpływa pozytywnie na naszą osobowość.

Dlatego pisać dobre teksty może każdy pod warunkiem, że jest w stanie pobudzić w czytelniku jakiekolwiek emocje i sprawi, że osoba czytająca nasz tekst będzie wyobrażała sobie cały przebieg napisanej historii.

Kreatywność jest doskonałą umiejętnością, która potrafi przyciągnąć naszego czytelnika. Jeżeli to właśnie pisanie ma być naszym hobby, powinniśmy pamiętać, że warto dbać i ćwiczyć naszą wyobraźnię. Być może dzięki temu pisanie będzie nie tylko doskonałą formą spędzania wolnego czasu, ale dodatkowo będziemy mogli dzięki niemu zarobić niemałe pieniądze.

Odpowiednie narzędzia do pisania

Niezbędnym narzędziem podczas pisania są różnego rodzaju edytory tekstów (chyba, że ktoś preferuje maszynę do pisania :D).
Korzystanie z odpowiedniego edytora niesie za sobą szereg ułatwień. Przede wszystkim poprawia on nasze błędy ortograficzne i literówki. Ponadto tekst w takim edytorze jest przejrzysty, a my możemy szybko w dowolny sposób go sformatować. Jest to bardzo przydatne w szczególności, gdy chcemy później umieścić go na stronie internetowej.

Dobrą praktyką jest używanie przynajmniej dwóch programów do pisania. Jednego do „pracy kreatywnej”, a drugi do redagowania.
Pierwszy edytor powinien być ubogi. Z doświadczenia wiem, że skupienie się na wyglądzie tekstu potrafi rozpraszać. Zamiast skupić się na pisaniu, skupiamy się na wyborze czcionki, rozmiarze liter i wcięciach w tekście. Czas na tego typu operację powinniśmy poświęcić kiedy dany tekst redagujemy.
Do tego właśnie celu potrzebny jest drugi edytor, jak chociażby znany wszystkim Microsoft Word.

Przygotuj swoją głowę do pisania! Jak poradzić sobie z brakiem inspiracji?

Pisarstwo - jak się do niego przygotować

Aby pobudzić swoją wyobraźnię do pisania i tym samym zarazić naszymi tekstami czytelników, warto dużo czytać. Choć wiele osób uważa iż nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ obawiają się, że zbyt silnie zainspirują się czyjąś opowieścią lub tekstem, to właśnie dzięki temu możemy poszerzyć swoje słownictwo.
Czytając na co dzień dużo tekstów możemy także wyrobić sobie swój własny styl. Będziemy już  wiedzieć, jakie książki nam się nie podobają i jakie stałe fragmenty lub zwroty będą wykorzystywane regularnie w naszej twórczości. Dzięki temu zmniejszy się również ilość błędów, zarówno gramatycznych, jak i ortograficznych.

Przede wszystkim nie zmuszaj się do pisania!

Samo przelewanie myśli na papier (lub na ekran) jest tylko formalnością. Cały proces tworzenia odbywa się w twojej głowie.
Zarówno w przypadku programowania, projektowania, pisania jak i wszelkich branżach kreatywnych, proces twórczy trwa długo. Każdy inspiruje się czymś innym. Jedna osoba wpada na świetne pomysły skupiając się na danym problemie, inna podczas uprawiania sportu, a jeszcze inna podczas wizyty w toalecie :P.

Załóż sobie specjalny notes lub prowadź notatki elektroniczne np. na telefonie. Zapisuj wszystkie ciekawe pomysły jakie wpadną Ci do głowy w ciągu dnia lub przed snem. Co jakiś czas wracaj do swoich notatek i łącz wątki. Kiedy w twojej głowie powstanie spójna historia, spisanie jej na papierze będzie tylko formalnością do odhaczenia.

Pisanie tylko do szuflady?

Pisanie to z pewnością doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy spełnić się w swoim hobby i dodatkowo potrzebujemy relaksu oraz wyciszenia. Nic tak nie uspokaja, jak pisarstwo. Dla wielu osób prowadzenie własnego bloga lub pisanie tekstów tylko i wyłącznie do szuflady, to sposób na samorealizację i spełnianie skrytych marzeń.
Jednak jeżeli czujemy, że nasze teksty naprawdę są coś warte, być może powinniśmy je wydać? Obecnie jest bardzo wiele różnych miejsc, gdzie możemy spieniężyć napisane przez siebie teksty.
W przypadku wiersza, książki lub opowiadania może okazać się to nieco trudniejsze, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli mamy problem ze znalezieniem wydawnictwa chętnego na publikację naszych wypocin, możemy wydać książkę na własny koszt.
Inną alternatywą jest wydanie w wersji elektronicznej. Ogranicza to koszty do minimum, a jeśli uda nam się sprzedać jakiś określony nakład e-booków, zachęcimy wydawnictwa do współpracy.

Dla wielu osób pisanie jest dodatkowym zarobkiem. Doskonałym rozwiązaniem jest pisanie tekstów na potrzeby stron internetowych. Mogą to być treści na firmowe blogi, strony wizytówkowe lub teksty służące do marketingu internetowego (tzw. Teksty SEO).
W bardzo krótkim czasie można wyrobić sobie doskonały warsztat, który w przyszłości zaprocentuje. Jest to bardzo opłacalny biznes, który uczy przede wszystkim kreatywności.

 

Podsumowanie

Pisanie jest doskonałym hobby, uczy nas kreatywności i logicznego myślenia. Umożliwia poznanie wyszukanych słów, którymi można niejednokrotnie zabłysnąć w towarzystwie.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad spróbowaniem swoich sił w pisarstwie, serdecznie polecam taką formę spełniania wolnego czasu.

Kto wie, być może kiedyś kupię twoją książkę 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *